top of page

Türkiye'de Tekstil Sektörünün Gelişimi

Tekstil sektörü ülkemizin en eski sanayi dalıdır. Anadolu topraklarındaki tekstil tarihi Hitit ve Asur dönemlerine kadar uzanmış ve bu günlere gelişerek gelmiştir.


Küreselleşmenin meydana getirdiği ani değişimler Türkiye’yi önemli sektörler ve kavramlarla tanıştırmak için önemli çalışmalar yapılmasını sağlar. İmalat sanayi içinde istihdam da üretimde ve ihracatta Türkiye birinci sıradadır. Hazır giyim ve tekstil sektörü, ülkelerin ekonomik kalkınma sürecinde önemli rol oynayan bir sanayi dalı. Sanayileşme sürecinin ilk başladığı sektörlerden biridir. Elyaf hazırlama, iplik dokuma, örgü, boya, baskı, apre, kesim, dikim üretim süreçlerini tümünü kapsayan bir çalışma yürümektedir.


Tekstil Nedir?


Tekstil, “dokuma” anlamına gelen Latin kökenli “texere” kelimesinden türetilmiştir. Tekstil, iplik olarak bilinen doğal veya yapay liflerden oluşan bir ağ ve esnek bir malzemeyi ifade eder. Tekstiller dokuma, örme ve birbirine geçme durumlarından oluşur.


Tekstilin Gelişimi


Tekstil en eski dönemlerden bu zamanlara gelişerek geldi. M.Ö. 6 ve 7. yüzyıllarda İsviçre göl sakinlerinin kazılarında keten ve yün kumaşın bulunması ile birlikte olmuştur. Hindistan’da ipek kültürünün izlerine ise M.Ö. 400 yılında rastlanmıştır.


Pamuğun kullanımının ise M.Ö. 3000 yılına dayandığı düşünülür. Çin’de ipek böcek ve spin ipek tekniği M.Ö. 2640 yılında başlandı. Mısır’da M.Ö. 3400’de iplik keten ve dokuma sanatı ortaya çıktı. Naylon tarzı sentetik elyafları keşfi tekstil ürünleri için daha geniş bir Pazar yaratmıştır. Yavaş yavaş gelişen kaynaklar ve taşıma işlemleri ile güçlü bir tekstil sistemi kurulmuştur. Ülkeler arasında yerelleştirilmiş beceri, tekstil sanatının hızlı ilerlemesine sebep olmuştur.


Türkiye'de Tekstil


Osmanlı İmparatorluğu’na dayanan, tekstil üretiminde uzun bir geçmişe sahip olan Türkiye, küresel tekstil ve hazır giyim sektöründe önemli bir ülke olmaya devam ediyor.


2017 yılında tekstil sektörü, ülkenin tüm ihracatının yaklaşık yüzde dördünü oluşturmuştur. Bu istatistik Türkiye’nin dünya sıralamasında beşinci tekstil ihracatçısı olması demektir. Sektör hız kesmeden büyümeye devam etmiş, 2000 yılından bu zamana iki katı artmıştır. Türkiye’de üretilen tekstil ve hazır giyim ürünlerinin büyük bir kısmı Almanya, İngiltere, İspanya ve İtalya tarafından ithal edilmiştir.

Comments


bottom of page